טיפול אישי בחולי אלצהיימר

חולי אלצהיימר זקוקים לטיפול אישי בדיוק כמו כל אחד מאיתנו. אך בשל הבעיות התפקודיות ומצב הבריאותי, לא רק שהם אינם מסוגלים לבצע את הפעולות היומיומיות בעצמם, הם גם עלולים להתמודד עם תופעות לוואי שונות אשר מחמירות את הבעיות. לפניכם סדרת מאמרים מקצועית (7), בהם נסקור את ההיבטים המרכזיים של טיפול אישי בחולי אלצהיימר – שליטה בסוגרים, טיפולי שיניים, התלבשות, שינה, אכילה, תזונה והיגיינה אישית.

אלצהיימר טיפול אישי – היגיינה אישית

הזנחת ההיגיינה האישית היא דבר שכיח בקרב חולים דמנטיים, אולי כי הם מאבדים ענייו או פשוט מתוך שכחה. מקרים שכאלו עלולים לגרום לעימותים ומתיחויות עם מטפלים ובני משפחה, אך חשוב לדעת כיצד להתמודד עם הנושאים הללו בצורה הנכונה והאפקטיבית ביותר

אלצהיימר טיפול אישי – תזונה

תזונה נכונה היא דבר חשוב מאוד. האוכל שאנו אוכלים משפיע על בריאותנו ואיכות חיינו. תזונה לקויה גורמת למחלות וגם מאטה את ההתאוששות מפציעות ומחלות. קשישים רבים סובלים מתזונה לא נכונה המוסיפה לבעיות הבריאות שלהם וחשוב להיות מודעים לכך. חולים דמנטיים עשויים להתמודד עם:

אלצהיימר טיפול אישי – אכילה

אכילה היא לא רק צורך קיומי, אלא מדובר בחוויה חברתית חשובה. ארוחות משותפות הן זמן לבלות עם המשפחה והחברים. אך כאשר מדובר בחולים דמנטיים הארוחה עלולה להפוך לאירוע מלחיץ. הפגיעה התפקודית, הפגיעה בזיכרון והפגיעה בשיקול הדעת יכולים להיות מקור לקשיים רבים הקשורים לאכילה ולתזונה וחשוב לדעת כיצד להתמודד עם התופעות השונות.

אלצהיימר טיפול אישי – שינה

בעיות שינה הן בעיות שכיחות בקרב חולים דמנטיים והן מתבטאות בצורות שונות. ישנם אנשים אשר ישנים ביום ואז בלילה הם חסרי מנוחה. ישנם חולים אשר אינם מבדילים ביום לבין לילה ואחרים ישנם פחות בגלל רמת פעילות נמוכה.

אלצהיימר טיפול אישי – התלבשות

פעולה פשוטה לכאורה, כמו ללבוש את הבגדים, עשויה להיות משימה מסובכת עבור חולי דמנציה, זאת מכיוון שיש בה שלבים רבים. גם כאשר אתם מסייעים לחולה הדמנציה להתלבש, אתם עשויים לגלות שמדובר בפעולה הדורשת זמן רב ועשויה להיות מתישה גם מבחינה נפשית; בעיקר כאשר החולה אינו משתף פעולה. כל חולה דמנציה יגיב בצורה שונה ולכן עליכם לפתח את הגישה הטיפולית אשר עובדת הכי טוב עבור המטופל.

אלצהיימר טיפול אישי – טיפולי שיניים

בריאות פה לקויה יכולה להשפיע על תחושתו של החולה, המראה, האכילה והתזונה, ההתנהגות ובריאותו הכללית. גם שמירה על בריאות הפה היא אחד הצרכים של הטיפול בחולים דמנטיים ויש לקחת זאת בחשבון בעת הטיפול. כדאי לדעת שחולים במחלות דמנטיות עשויים להיות רגישים יותר לבעיות דנטליות ויש לכך כמה סיבות:

אלצהיימר טיפול אישי – שליטה בסוגרים

בעיית שליטה בסוגרים היא תופעה המתרחשת עקב אבדן השליטה בשלפוחית השתן או המעי. הסוגרים נשלטים על ידי המוח אשר אומר להם מתי צריך להתרוקן. במצב רגיל יש לנו מודעות ושליטה על תהליכים אלו – אנו יודעים כיצד ומתי לבצע אותם. אך כאשר ישנה פגיעה ביכולת התפקוד המוחית והזיכרון, כתוצאה ממחלות דמנטיות כמו אלצהיימר, עלולות להופיע בעיות של שליטה בסוגרים.

FIND A JOB